Strie

Strie

Strie nejsou nemocí, max. kosmetickým problémem

Jsou považovány za nedokonalost žen. Každá žena se jich obává v těhotenství, ale ve skutečnosti se objevují i v pubertě nebo při rychlém nárůstu hmotnosti. A to nejen u žen: Strie. Lékařsky známé také jako Striae. Co je způsobuje a dá se s tím něco dělat? Lze jim nějak předcházet? A jaké jsou možnosti, pokud se již objevily?

Postupujme popořadě.

Co jsou strie a jak vznikají?

Nepříjemné strie, známé také jako striae cutis, striae cutis distensae, striae cutis atrophicae nebo striae gravidarum, jsou jizvy na kůži způsobené nadměrným napínáním tkáně. Vyskytují se především na břiše, bocích, stehnech, hýždích, horních částech paží, prsou nebo zádech - v závislosti na příčině. Puberta způsobená rychlým růstem do délky se častěji vyskytuje na stehnech a zádech, zatímco rychlý nárůst hmotnosti může postihnout také břicho, horní část paží a podpažní rýhy. Jak již bylo zmíněno, strie se mohou objevit také během těhotenství, ale také při užívání kortizonových přípravků nebo u mladých kulturistů. To ukazuje, že strie nejsou jevem pouze u žen.

Příčinou jejich vzniku je velké zatížení kůže v kombinaci s různými faktory, jako je oslabení pojivové tkáně nebo hormonální změny. Kolagenová vlákna v dermis se trhají a elastinová vlákna jsou přetížená. To vede k trvalému přepětí kůže a objevují se pruhy. Zpočátku mají modročervenou nebo červenofialovou barvu, ale časem zesvětlají na bílou a stanou se méně viditelnými. Tento proces však není vratný.

Proč se jim také říká těhotenské strie?

To lze snadno vysvětlit: strie se často objevují během těhotenství, protože se mění hormonální rovnováha a zvyšuje se hladina kortizolu, což může omezit pružnost kůže. Vznik strií však mohou ovlivnit i další faktory, jako je rychlý nárůst hmotnosti, rodinná predispozice (slabá pojivová tkáň) nebo věk. Ženy s citlivou světlou pokožkou nebo velmi mladé ženy mají obvykle vyšší riziko vzniku strií než ostatní.

Prevence a péče

Zda lze striím skutečně účinně předcházet, nebylo vědecky prokázáno. Existuje však několik opatření, kterými lze preventivně podpořit kůži a pojivovou tkáň:

  • Zdravá strava
  • Dostatečný pitný režim
  • Sport a cvičení
  • Studené sprchy
  • Masáže suchým kartáčem
  • Masáže odtažením a hnětením
  • Speciální kosmetika, jako jsou krémy, oleje nebo tělová mléka

Těhotné ženy mohou také nosit podpůrné prádlo nebo těhotenské pásy a podpůrné podprsenky, které mohou částečně zmírnit tlak na pojivovou tkáň. Důležitá je také hydratace namáhané pokožky, protože ta - stejně jako zbytek ženského těla - v tomto období odvádí nadlidskou práci. Pokožka potřebuje veškerou podporu, kterou může dostat. Jakákoliv forma bohaté péče o rostoucí břicho a prsa je okamžikem péče o sebe a vědomým okamžikem, který nikdy nemůže být zbytečný.

Je možné se zbavit stávajících pruhů?

Jakmile se striae projeví, po 1-2 letech zbělají, protože se zjizví. Krémy pro péči o pokožku nic nezmůžou - bez ohledu na to, co slibují reklamy. Není také jisté, zda mohou nápravu přinést lékařské zákroky - jsou vždy zdlouhavé a nákladné. A ani tam není výsledek zaručen. Jedinou otázkou je, zda je to vůbec nutné: jste krásná taková, jaká jste - s pruhy nebo bez nich!

Pokud hledáte přípravky proti striím nebo chcete své namáhané pokožce poskytnout extra výživnou péči - ať už jste těhotná, nebo ne - v naší kategorii najdete všechny speciální produkty, které potřebujete.